Pressmeddelande

Eftersom de parter som är inblandade i slutspelet av Gymnasiecupen inte har kunnat komma överens om hur Gymnasiecupens slutspel ska spelas på bästa sätt valde organisationen bakom turneringen igår att hålla fast vid sin ursprungliga plan att spela semifinaler och finaler lokalt på Birdie, offline på egna datorer i BYOC området.

Detta har medfört att lag som tagit sig till slutspel men som inte kan närvara på Birdie har blivit exkluderade från sin slutspelsplats och de lag som de senast slagit ut har blivit tillfrågade att ta deras plats. Gymnasiecupen tycker det är tråkigt att inte alla kan närvara på evenemanget och kunna slutföra turneringen. Vi har tänkt att den bästa lösningen blir att utgå från standardkonceptet.

Har man frågor eller funderingar är man varmt välkommen att höra av sig till info@gymnasiecupen.se

HUVUDPARTNERS

Gymnasiecupen ägs av GBG E-Sport HB